Otázky a odpovede

Aký psík je na mantrailing vhodný?

Mantrailing môže trénovať akýkoľvek psík: veľký, či malý; šteňa alebo už starší psík; psík, ktorý má rád ľudí alebo skôr pachy; dokonca aj

 bojazlivé psíky. Spolu s majiteľom psíka musíme nájsť vhodnú motiváciu pre každého psíka individuálne a tú potom využijeme na výcvik. 

Ak sa chcete mantrailingu venovať rekreačne, nie je to žiadny problém.

Ak však máte záchranárske ambície, v tom prípade sa viac hodí psík, ktorý nie je bojazlivý, ani lenivý, je primerane hravý alebo žravý a uprednostňuje kontakt s ľuďmi. Taktiež je dobré so záchranárskym výcvikom začať v čo najmladšom veku psíka.

Ako prebieha tréning?

Prvý tréning

Na prvom tréningu stručne vysvetlíme, v čom mantrailing spočíva a ako funguje. Viac teórie sa potom dozviete počas ďalších tréningov pri rôznych príležitostiach. Po stručnom úvode sa teda so psíkom spravia prvé motivačné cvičenia so skúseným kladačom. Je potrebné si doniesť hlavne odmeny pre psíka. Vy najlepšie viete, na čo Váš psík najviac reaguje: či už na pochúťky alebo na hračky, a to potom pri tréningu využijeme. 

Ak si chcete mantrailing zatiaľ len vyskúšať a ešte neviete, či Vás táto aktivita zaujme, nemusíte zatiaľ investovať do postroja a stopovačky, pretože prvé cvičenia môžeme spraviť aj bez nich. No ak nejaký postroj a dlhšie vodítko doma už máte, môžete si ich doniesť.

Na prvom tréningu uvidíte trénovať aj ostatných psíkov a ukážeme Vám tak, čo všetko môže mantrailing obnášať. 

Ostatné tréningy

Jednotlivé psíky sa budú počas tréningov striedať. Pre začiatočníkov spravíme cca 3 motivačné cvičenia v dvoch cykloch, tzn. 3 cvičenia, prestávka / prestriedanie sa s inými psíkmi, ďalšie tri cvičenia. Pre pokročikých spravíme jedno motivačné cvičenie na úvod a po prestriedaní jedno až dve náročnejšie cvičenia nastavené individuálne podľa toho, čo chceme so psíkom precvičiť. 

Budete potrebovať:

 • odmeny - pre žravých psíkov pochúťky / odmeny; pre hravých psíkov hračku / loptičku / uzol na ťahanie / ...
 • postroj a stopovačku - je dobré si vyhradiť postroj, ktorý nebudete používať na žiadnu inú činnosť
 • rukavice - odporúčame hlavne pre majiteľov väčších alebo ťažsích psíkov, pretože na motivačných cvičeniach bude psík celkom slušne ťahať
 • pachový predmet - každý si vyskúša ako úlohu psovoda, tak aj úlohu "obete" - kladača pre iných psíkov. Takže si pripravte tričko, čiapku, rukavicu, šál alebo čokoľvek, čo môže byť použité ako Váš pachový predmet. 
 • dobrú náladu :) 

Aké sú podmienky tréningu?

1. Počet trénujúcich psíkov na jednom tréningu musíme obmedziť na 5-6 (podľa pokročilosti), aby sme sa stihli dôkladne venovať každému z nich :)
 
2. Medzi prihlásenými budú uprednostnení tí, ktorí sa zúčastňujú tréningov pravidelne a majú záujem sa mantrailingu venovať dlhodobo. Ostatní prihlásení budú zatiaľ náhradníci. Samozrejme je možné sa na tréning prísť len pozrieť, aby ste zistili, či vás to zaujme alebo nie. 
 

Kde trénujeme?

Trénujeme na rôznych miestach v okolí Košíc. Pri tréningu musíme miesta neustále striedať, aby si psy zvykali na rôzne prostredia, rôznych ľudí a rôzne situácie. Naše obľúbené lokality sú:

 • lesy a lúky nad obcou Rákoš
 • lesy a lúky nad obcou Slanec
 • lesy a lúky v okolí Nižnej Hutky
 • okolie obce Vyšný Klátov
 • lúky nad Kavečianskou Zoo
 • lúky a lesy pri Girbeši
 • lúky nad obcou Bukovec
 • lúky pri Krásnej nad Hornádom
 • lesy pri Ruskove
 • rôzne metské oblasti Košíc pre pokročilejších (urban trailing)
 • a mnoho ďalších...

Snažíme sa však hľadať nové a nové oblasti, preto vždy vopred s informáciami o tréningu zverejníme aj miesto stretnutia s odkazom na mapu.

Kedy trénujeme?

Tréningy sa organizujú zväčša každý víkend v sobotu alebo v sobotu aj v nedeľu. Je však možné individuálne sa dohodnúť aj na tréningoch cez týždeň po 18:00 hod.

Koľko to stojí?

Naše tréningy sú zadarmo. Jedinou podmienkou je ochota občas poslúžiť ako "obeť" / kladač pre iných psíkov a navzájom si takto na tréningoch pomáhať :) . 

Existujú nejaké mantrailingové skúšky?

Určite áno. Neexistujú však všeobecné, medzinárodne uznávané skúšky a len napríklad v Nemecku má každá spolková krajina svoje vlastné štandardy na certifikovanie mantrailových tímov. My sa snažíme trénovať psov najmä do praxe a pre preverenie schopností mantrailového K9 tímu sme zvolili objektívne štandardy americkej organizácie GAK9. Skúšky sú založené na tom, že každý trail sa vypracováva "double blind", tzn. nikto okrem kladača (ani rozhodca) netuší, kadiaľ sa kladač vybral. Trail má však podľa stupňa určité parametre, ktoré by mal kladač dodržať:

Certifikovať pod hlavičkou GAK9 sa môžete najbližšie v Rakúsku ( rettungshunde.at alebo GAK9 Austria na facebooku) alebo vo Švajčiarsku (www.k9-sra.ch, K-9 SRA na facebooku alebo K-9 Manhunters na facebooku)
 
Organizácia IBHA prebrala s GAK9 dovolením tieto štandarady a ponúka možnosť certifikácie podľa nich, pričom skúšky sa organizujú 2x do roka (viac info Luboša Satoru)